סדנאות וארועים

ספרו לחברים

סטודיו סוהם להשכרה

הסטודיו שלנו, מרווח, מואר ויפיפה. הוא משקיף למפרץ חיפה ויש בו ריצפת עץ, מראות וציוד רב לפעילויות שונות. 
פרטים...

  • ויג'נאנה יוגה
  • ויג'נאנה יוגה חיפה
  • יוגה בחיפה
  • vijnana yoga haifa
  • yoga haifa
  • ויג'נאנה יוגה
  • יוגה חיםה
  • ויג'נאנה חיפה
  • vijnana yoga haifa

ויג'נאנה יוגה

יוגה היא יוגה היא יוגה... וכדי להבין באמת מה הייחוד של שיטה כזו או אחרת או של מורה כזה או אחר ובעיקר מה זה עושה לנו כמתרגלים חשוב לחוות על בשרנו לפחות שיעור נסיון אחד (עדיף כמה...).

 

קצת רק על ויג'נאנה יוגה

ויג'נאנה יוגה היא שיטת תרגול או זרם ביוגה אשר פותח על ידי אורית סן גופטה, בעבר תלמידתו של מר איינגר שעל שמו קרויה שיטת איינגר ודונה הולמן. אולם ויג'נאנה יוגה נבדלת משיטת איינגר ולכן היא קיבלה שם נפרד - ויג'נאנה. אורית סן גופטה נתנה את השם לשיטת התרגול הזו שהתפתחה מתוך חקירה מעמיקה , ב-2003 יחד עם קבוצת מורים מנוסים, שביחד איתה הפיצו אותה במקומות רבים בעולם, וגם בישראל.

משמעות המונח ויג'נאנה בכתבים העתיקים של היוגה בשפה סנסקריט - זיהוי, מדע, ידיעה, הבחנה, הבנה, מיומנות, ואף אומנות. משמעות המילה מעידה על כך שהאימון חותר להבנה פנימית ושאיפה להבנה עמוקה פנימה אל תוך נפש האדם.

 

כיצד עושים זאת בוויג'נאנה יוגה?

 התרגול בשיטה זו הינו מעט שונה מסוגים אחרים של יוגה, והוא מתאפיין במרכיבים הבאים:

פשוט לשבת – ויג'נאנה יוגה מתאפיינת בישיבה (מדיטציה) שקטה ממושכת, שבאמצעותה מתאפשרת הקשבה עמוקה פנימה. הישיבה השקטה מאפשרת ריכוז פנימה והתמקדות ולכן זוהי ההנחיה הראשונית בוויג'נאנה יוגה.

אסנות – גם בזמן תרגול תנוחות הגוף של היוגה ( אסנות) יש חיפוש מתמיד אחרי מצב תודעה שקט, יציב, מרוכז ומדיטטיבי מאוד. אנו קוראים לו- תודעה רחבה או תודעה ריקה. תרגול מתוך מצב תודעה מיוחד זה מאפשר התבוננות עמוקה על כל מה שקורה בכל רגע בכל מיני רבדים- תנוחת הגוף, יציבה, תחושות, נשימה והחוויה האנרגטית שנוצרת במהלך האימון. בכל תנוחה אנחנו מחפשים דיוק שנובע מהקשבה לגבולות הגוף וליציבה נכונה . הדיוק המדויק לנו . הכלים שעוזרים לנו בכך הם שבעת הקרונות המיוחדים לויג'נאנה יוגה- הרפיית הגוף, השקטת הנפש, הכוונה, השתרשות, חיבור, נשימה והתרחבות. כל עקרון עוזר לדייק ולחדד אספקטים מסוימים באימון ובהבנה שלנו את התנוחות ועם הזמן לומדים לשלב יותר ויותר מן העקרונות הללו יחד בו-זמנית לכדי אימון שלם ורב מימדי יותר..

פראנאיאמה – בתרגול בויג'נאנה יוגה יש מקום מכובד מאוד לתרגילי נשימה. לפי מסורת היוגה לתרגילים אלה יש השפעה על המצב הגופני, הרגשי מנטאלי והאנרגטי שלנו. גם מחקרים מדעיים רבים מדברים על ההשפעה המיטיבה של תרגילי הנשימה על הבריאות. המגוון הגדול של תרגילי הנשימה שנלמדים לעומק ומתורגלים כל שיעור מחדש נותנים כלים עמוקים להשפעה עדינה , אך עמוקה על הגוף, הנשימה ומצב הרוח שלנו.

לימוד טקסטים - לימוד או קריאה בטקסטים הקלאסיים של היוגה או ספרים עדכניים יותר של מורים ומתרגלי יוגה ותיקים נותנים לנו גם השראה להמשך הדרך , אבל לא פחות חשוב מכך עוזרים לנו להבין את הטאוריה, המשמעות מאחורי הטכניקות שאנחנו לומדים בשיעורי היוגה ומתרגלים בבית. ועל ידי ההבנה לחדד ולדייק את האימון. בשיעורי היוגה בני השעה וחצי קשה להקדיש זמן ללימוד טאורטי או טקסטואלי, למרות שמשתדלים לתת לו מקום כמה דקות בתחילת השיעור. בסדנאות ההעמקה בויג'נאנה יוגה יש ללימוד זה מקום של כבוד.

מעוניינים להבין יותר לעומק מהי ויג'נאנה יוגה?

 

אני מזמינה אתכם לקרא את המאמר של אורית סן גופטה, בו תמצאו פירוט מעמיק יותר על עקרונות השיטה, על אופן התרגול ועל החוויה של תרגול יוגה בשיטה זו.

 

מתאים לי לנסות יוגה

טלפון: 050-6930827
מייל: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 

 

 

 

 

 

 

 

ציטוטי יוגה

Yoga teaches us to cure what need not be endured and endure what cannot be cured.
~ B.K.S. Iyengar

The yoga mat is a good place to turn when talk therapy and antidepressants aren't enough.
~ Amy Weintraub