סדנאות וארועים

ספרו לחברים

סטודיו סוהם להשכרה

הסטודיו שלנו, מרווח, מואר ויפיפה. הוא משקיף למפרץ חיפה ויש בו ריצפת עץ, מראות וציוד רב לפעילויות שונות. 
פרטים...

 

העצמי העליון והערך (המשמעות) העליון

הדיאלוג בין יאג'נאואלקיה לאשתו ותלמידתו מאיטרי

הבראהמנה החמישית ( מתוך בריהאד אראניאקה אופאנישאד)

 

 1. 1.אם כן, ליאג'נאואלקיה היו שתי נשים, מאיטרי וקאטיאיאני. משתי אלה למאיטרי הייתה ידיעה בנוגע לברהמה (העצמי) , כאשר לקאטיאיאני היה רק הידע שיש לנשים . לכן, כשרצה יאג'נאואלקיה להתכונן לשלב אחר בחיים-
 2. 2. "מאיטרי" אמר יאג'נאואלקיה, "אכן, אני הולך מהמצב הזה (לתוך היער). לכן בכוונתי לעשות סידור בשבילך ובשביל הקאטיאיאני הזאת."
 3. 3.אז אמרה מאיטרי: " אדוני, אם אכן כל העולם הזה, המלא בעושר, היה שלי, האם הייתי נעשית בת על מוות על ידו או לא?". " לא ", ענה יאג'נאואלקיה. חייך יהיו כמו חיים של אנשים שיש להם שפע של דברים, אך אין תיקווה לאלמותיות באמצעות עושר."
 4. 4.אז מאיטרי אמרה: " מה אעשה בזה אשר על ידו איני הופכת לאלמותית? מה שידוע לך (על הדרך לאלמותיות) , אדון יקר, זאת , אכן הסבר לי."
 5. 5.כך אמר יא'נאואלקיה : " היית יקרה לי מאוד (גם קודם), אך עכשיו נהיית יקרה לי אף יותר. אני אסביר לך זאת. וכשאני מסביר לך, תמדטי על זה"
 6. 6. כך אמר:"אכן, לא בזכות הבעל יקר הבעל, אלא בזכות העצמיות (אטמן) יקר הבעל. אכן, לא בזכות האישה יקרה האישה, אלא בזכות העצמיות יקרה האישה. אכן, לא בזכות הבנים יקרים הבנים, אלא בזכות העצמיות יקרים הבנים. אכן, לא בזכות העושר יקר העושר, אלא בזכות העצמיות יקר העושר. אכן, לא בזכות הבקר יקר הבקר, אלא בזכות העצמיות יקר הבקר. אכן, לא בזכות הבראהמנה יקר הבראהמנה, אלא בזכות העצמיות יקר הבראהמנה. לא בזכות הקשאטריה יקר הקשאטריה, אלא בזכות העצמיות יקר הקשאטריה. אכן לא בזכות העולמות יקרים העולמות, אלא בזכות העצמיות יקרים העולמות. אכן לא בזכות האלים יקרים האלים, אלא בזכות העצמיות יקרים האלים. אכן, לא בזכות הודות יקרות הודות, אלא בזכות העצמיות יקרות הודות. אכן לא בזכות היצורים יקרים היצורים, אלא בזכות העצמיות יקרים היצורים. אכן לא בזכות הכל יקר הכל, אלא בזכות העצמיות יקר הכל. אכן, את העצמיות, מאיטרי, יש לראות, יש לשמוע, יש להרהר בה ולמדוט עליה; אכן, כשהעצמיות נראית ונשמעת, כשמהרהרים בה והיא ידועה, אז כל זה ידוע.
 7. 7.הברהמנה נוטשת את זה שיודע את הבראהמנה ככל דבר שאינו עצמיות. הקשאטרה נוטש את זה היודע את הקשאטרה ככל דבר שאינו העצמיות. העולמות נוטשים את זה היודע את העולמות ככל דבר שאינו עצמיות. האלים נוטשים את זה היודע את האלים ככל דבר שאינו עצמיות. הודות נוטשות את זה היודע את הודות ככל דבר שאינו עצמיות. היצורים נוטשים את זה המכיר את היצורים ככל דבר שאינו העצמיות. הכל נוטש את מי שמכיר את הכל ככל דבר שאינו העצמיות. הבראהמה הזה, הקשאטרה הזה והעולמות האלה, האלים האלה, הודות האלה, כל היצורים האלה,כל זה הנו העצמיות.
 8. 8.ממש כמו כאשר מכים בתוף, אין לתפוש את הקולות החיצוניים אלא רק ע"י תפישת התוף או המכה בתוף, נתפס הצליל.
 9. 9.ממש כמו כאשר נושפים בקונכיה, לא נתפס הצליל החיצוני, אלא רק ע"י תפיסת הקונכייה או הנושף בקונכייה, נתפס הצליל.
 10. 10.ממש כמו כאשר מנגנים על וינה, לא נתפסים הצלילים החיצוניים, אלא ע"י תפישת הוינה או המנגן על הוינה נתפש הצליל.
 11. 11.כשם שמאש שהובערה עם חומר בערה לח מתמרים סוגים שונים של עשן , כך אכן, מהישות העצומה הזו ננשפו אלה אשר הן ה -Rg Veda, ה-Yajur Veda , ה-Sama Veda, ההמנונים של האתארואנים והאניראסות, המקראות, הידע העתיק, המדעים, הכתובים הקדושים, הפסוקים, ההסברים, הביעורים, הקורבן , המנחה, המזון, השתייה, העולם הזה,כל השאר וכל שאר היצורים. מזה, אכן, כל זה ננשף.
 12. 12.כשם שהאוקיינוס הנו היעד ( מקום מפגש) היחיד של כל המים , כשם שהעור הנו היעד היחיד של כל סוגי המגע, כשם שהאף הנו היעד היחיד של כל הריחות, כשם שהלשון הנו היעד היחיד של כל הטעמים, כשם שהעין הנה היעד היחיד של כל הצורות, כשם שהאוזן הנה היעד היחיד של כל הצלילים, כשם שהתודעה הנה היעד היחיד של כל האינטליגנציות, כשם שהלב הנו היעד היחיד של כל הידע, כשם שהידיים הנן היעד היחיד של כל המעשים, כשם שאבר המין הנו היעד היחיד של כל צורות העונג, כשם שפי הטבעת הנו שיעד היחיד של כל היציאות, כשם שהרגליים הנן היעד היחיד של כל התנועות, כשם שאיבר הדיבור הנו היעד היחיד של כל הודות.
 13. 13." כשם שמסת מלח, ללא פנים וללא חוץ, הנה פשוט מסת טעם, ,אכן כך, העצמיות ללא פנים וללא חוץ, פשוט מסת אינטליגנציה. כאשר היא עולה מהאלמנטים האלה (העצמיות) נעלמת לתוכם שוב. כאשר היא (העצמיות) עוזבת , אין יותר תודעה (מופרדת או עצמאית). אכן כך, אומר אני". אמר יאג'נאואלקיה.
 14. 14.אז מאיטרי אמרה: " כאן, אכן, אדון יקר, גרמת לי להגיע לבלבול . אכן, אני לא מבינה את זה (האטמן)." הוא ענה," אינני אומר דבר מבלבל. העצמיות הזו , אכן, הנה נצחית ובלטי מטבלה מטבעה"
 15. 15.כאשר יש דואליות, אז האחד רואה את השני, האחד מריח את השני, האחד מדבר על השני, האחד טועם את השני, האחד שומע אלת השני, האחד חושב על השני, האחד נוגע בשני, האחד יודע את השני. אך כאשר הכל נהיה רק העצמיות של עצמו( one's own atman), על ידי מה ואת מי האחד יראה, על ידי מה ואת מי האחד יריח, על ידי מה ואת מי האחד יטעם, על ידי מה ואל מי האחד ידבר, על ידי מה ובמי האחד יגע, על ידי מה ואת מי האחד ידע? על ידי מה האחד ידע את זה שעל ידו הכל נהיה ידוע? העצמיות הזו הנה( מתוארת כ) לא זה ולא זה. היא בלתי נתפסת היות ואי אפשר לתפוס אותה. היא בלתי נתנת להריסה, היות ואי אפשר להרוס אותה. היא בלתי כבולה, היות והיא לא כובלת את עצמה. היא משוחררת, היא לא סובלת , היא לא נפצעת. אכן, על ידי מה ידע האחד את היודע? כך, יש לך ההנחיות שניתנו לך, הו מאיטרי. כך, אכן, החיים נצחיים." באומרו כך יג'נאואלקיה אזב (ליער).

 

 

 

 

מתאים לי לנסות יוגה

טלפון: 050-6930827
מייל: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 

 

 

 

 

 

 

 

ציטוטי יוגה

Yoga teaches us to cure what need not be endured and endure what cannot be cured.
~ B.K.S. Iyengar

The yoga mat is a good place to turn when talk therapy and antidepressants aren't enough.
~ Amy Weintraub